Naszą przyszłość należy pokierować odpowiednio wcześniej, to pytanie warto zadać sobie już przed egzaminem ósmoklasisty. Jaki zawód chciałbym w swoim życiu wykonywać w jakim kierunku chciałbym się kształcić?

Istnieje mnóstwo szkół, klas o różnych profilach większość z nich znajdziesz poniżej.
Postaram się przedstawić możliwe drogi zawodowe i na co warto zwrócić uwagę 🙂

Profile:

mat-fiz / mat-inf

Profile matematyczne, fizyczne czy informatyczne otwierają drogę na uczelnie techniczne takie jak Politechnika Warszawska, Wojskowa Akademia Techniczna i wiele wiele innych uniwersytetów w całej Polsce.
Rozszerzenie ów przedmiotów pozwoli Ci na otwarcie sobie drogi na kierunki typu Lotnictwo i Kosmonautyka, Elektronika, Automatyka i Robotyka, Informatyka. Jeżeli jest w Tobie iskra dociekania, szukania rozwiązań, spojrzenia z innej perspektywy na dany problem to bardzo możliwe, że jest to odpowiednia droga dla Ciebie. Technologia rozwija się z ogromną prędkością, zapotrzebowanie na umysły ścisłe z roku na rok moim zdaniem zwiększa się. Warto w ten sposób w siebie zainwestować

pol-wos-ang

Lubię połączenia, w których uczniowie mogą rozwijać się w dziedzinie, w której czują się dobrze. Osobiście sądzę, że jeżeli chciałbyś otworzyć sobie drogę do prestiżowych uczelni warto zadbać o rozszerzenia z polskiego, wosu oraz angielskiego. Więcej godzin z języka na pewno wyjdzie Ci na dobre. Dodatkowo jeśli interesuje Cię kierunek prawniczy warto sprawdzić, które rozszerzenia są najbardziej punktowane. Zamiast wos’u można rozszerzyć przecież filozofię 🙂

biol-chem

Świetne rozszerzenie jeśli interesujesz się ludzkim organizmem na bardzo wewnętrznym poziomie. Klasyka mówi, że jak biol-chem to od razu medycyna. Jest to z pewnej perspektywy rozsądne, natomiast możesz zostać również biotechnologiem, chemikiem, biologiem, genetykiem, pielęgniarzem/pielęgniarką… Perspektywy są ogromne i biol-chem nie musi oznaczać od razu zostanie lekarzem.

mundurówka

Edukacje mundurowe w szkołach są realizowane już od wielu lat. Program edukacji został przygotowany przez specjalistów w oparciu o przepisy prawa oświatowego.  Przez czas edukacji uczniowie poznają specyfikę pracy w służbach mundurowych, uczestniczą w obozach sprawnościowych, specjalistycznych szkoleniach oraz  przygotowują się do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie mundurowe.  Klasy mundurowe to nie tylko nauka pełna ekscytujących przygód, ale pierwszy i zarazem najważniejszy krok do zdobycia wymarzonego zawodu.
Jak to mówią stała praca to dobra praca. Nie ma nic bardziej stabilnego niż praca w policji, w wojsku. W szczególności polecam uczelnie WAT jeżeli kogoś interesuje przyszłość zawodowa w wojsku. Studia wojskowe kończą się egzaminem magisterskim i egzaminem na oficera (z przedmiotów wojskowych). Absolwenci otrzymują więc dwa dyplomy: tytuł magistra inżyniera oraz patent oficerski i mianowanie na stopień podporucznika. Jeśli ktoś chciałby iść w tym kierunku polecam. W liceum możecie sprawdzić czy Wam się to podoba.

plastyczna

[…] Liceum Plastyczne, to edukacja czteroletnia dlatego po wyjściu z niej posiadamy zawód oraz możliwość podejścia do matury. Przedmioty artystyczne: rysunek i malarstwo, specjalizacja – z tych przedmiotów nie możecie mieć jedynki, ani dwójki, aby zdać do kolejnej klasy poza tym jest: fotografia film, podstawy kompozycji i przestrzeni, rzeźba, grafika […]

Więcej o szkole plastycznej >>>KLIK<<<

technikum krajobrazu

technikum informatyczne


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *